Życie i praca CUdaka

Ten tekst nie jest ani o cudach ani o cudotwórcach. To jest wpis o ludziach, którzy cierpią na CU (Colitis Ulcerosa), czyli zmagają się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (dalej: WZJG). W tym wypadku o cudach nie ma mowy – WZJG to choroba, z którą musisz „zaprzyjaźnić się” do końca życia…

Czym jest WZJG?

To choroba zaliczająca się do grupy nieswoistych zapaleń jelit, o podłożu autoimmunologicznym, przebiegająca z okresami wyciszeń i zaostrzeń. Wystąpienie choroby jest doświadczeniem przykrym, a jej objawy często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, zarówno w sensie społecznym jak i zawodowym.

Niestety WZJG nie da się całkowicie wyleczyć stosując farmakoterapię. Można jedynie opanować stan zapalny i złagodzić objawy. Są już na szczęście dostępne leki, dzięki którym pacjenci nie są narażeni na uporczywy ból, biegunki i skuteczną, ale okaleczającą terapię, jaką jest kolektomia.

Choroba w stanach ostrych oznacza zmaganie się z wielodniowym bólem brzucha, wzdęciami, wycięczającymi biegunkami (nawet ok. 20 na dobę), silnym parciem na stolec oznaczającym konieczność szybkiego wypróżnienia. W takim przebiegu choroby w zasadzie nie opuszcza się domu. Chory jest osłabiony, cierpi z bólu, ale przede wszystkim ze strachu, iż się nie zdąży – nagła biegunka, niemożność utrzymania stolca mogąca wystąpić w każdej chwili, w najmniej oczekiwanym momencie. W rezultacie mamy do czynienia z przymusową izolacją, wyłączeniem z życia społecznego i zawodowego, przerywaniem nauki lub pracy. Niekiedy choroba wymaga przeprowadzenia operacji chirurgicznych, a w niektórych przypadkach całkowitego usunięcia jelita grubego.

WZJG jako choroba dotyka najczęściej ludzi młodych. Szczyt zachorowalności przypada pomiędzy 15 a 35 rokiem życia (niektóre źródła podają, że pomiędzy 20 a 40 rokiem życia). Nie trzeba chyba tłumaczyć, że dla wielu osób oznacza to zmaganie się z nią już na starcie życiowym, w okresie, kiedy rozpoczyna się naukę lub osobistą karierę zawodową. Częstotliwość występowania WZJG – 10 przypadków na 100 tys. osób.

Więcej na temat diagnostyki i leczenia WZJG dowiecie się z artykułu specjalnego “Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego”, którego treść zamieszczona jest na stronie Przeglądu Gastroenterologicznego pod następującym linkiem:


http://www.termedia.pl/Artykul-specjalny-Wytyczne-Grupy-Roboczej-Konsultanta-Krajowego-w-dziedzinie-Gastroenterologii-i-Polskiego-Towarzystwa-Gastroenterologii-dotyczace-postepowania-z-pacjentem-z-wrzodziejacym-zapaleniem-j,41,20477,1,0.html

Cdn… (do tematu będę wracał)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.