Zwracaj uwagę na konkretne symptomy! Może już najwyższa pora, aby zmienić pracę, hm?

Jeżeli nie jest Ci obce uczucie, że praca, która na początku wydawała się być tą wymarzoną, z biegiem czasu zaczęła być postrzegana przez Ciebie wyłącznie jako przykry obowiązek, to chyba czas na zmiany…

Jak rozpoznać, że to już najwyższy czas na zmianę pracy, że właśnie nadszedł krytyczny moment, który przesądzi o rozpoczęciu poszukiwań nowego zajęcia? Zwróć uwagę przede wszystkim na kilka niepokojących (mniej lub bardziej) sygnałów, które docierają z Twojego „zewnątrz” (środowisko pracy), ale przede wszystkim z Twojego „wewnątrz”.

Wieje nudą…

Osiem godzin w pracy…. czas płynie, ale upływa pod znakiem nudy i monotonii? Nie bój się zakwalifikować tego czasu w bilansie po stronie STRATY. Zastanów się czy stać cię na to, aby w ten sposób marnować własną energię i czas. Pamiętaj, że jeśli jesteś zaangażowany w realizację ciekawych zadań, z jednej strony wzrasta Twoja produktywność, a z drugiej strony masz okazję przyswoić nową wiedzę i zdobyć cenne umiejętności. Jeśli jednak większość czasu poświęcasz na niezbyt przydatne zajęcia, wykonujesz szereg bezsensownych zleceń, to jest to oznaka, że pora zmienić pracę na bardziej dynamiczną i rozwojową. Zmiana może przynieść Ci tylko korzyść! Nie stać Cię na to, aby ponosić takie straty w długim horyzoncie czasowym. Pamiętaj, że uwzględniając obecną dynamikę życiową, jeśli marnujesz własny czas w pracy, to nie tylko „stoisz w miejscu”, lecz wręcz „cofasz się!”

Szef jest palantem…

Pamiętasz, że na początku wydawało Ci się, że przełożony jest palantem? Teraz już wiesz, że miałeś nosa i z całkowitą pewność możesz stwierdzić, że pierwsze wrażenie Cię nie myliło – szef faktycznie jest palantem z krwi i kości. Czujesz, że między Tobą a przełożonym relacje są niepoprawne, że z czasem narasta konflikt. Oczywiście możesz podjąć wyzwanie i spróbować rozwiązać problem drogą pokojową. Zapytaj przełożonego, co dokładnie jest przyczyną zaistniałej sytuacji i dołóż starań oraz dobrej woli, aby doprowadzić do kompromisu. Jeśli uznasz jednak, że relacja od dawna pozostawia wiele do życzenia i nie jesteś – mimo dobrej woli – w stanie jej naprawić, pomyśl o odejściu z firmy. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój osobisty komfort. Zrezygnuj z bycia w relacji z palantem i postaw na pracę z ludźmi, którzy będą Twoją realną inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych.

Firma z epoki wieków średnich…

Czy masz poczucie, że Twoja firma jest zacofana i używa przestarzałych technologii? Czy sposoby działania, polityka firmy, powtarzane schematy, podejście do pracownika, są przez Ciebie postrzegane jako mało innowacyjne i nikt nawet nie próbuje tego zmienić? Jeśli tak, to pamiętaj, że funkcjonując w ramach takiej organizacji, także Twoja reputacja jest zagrożona. Jesteś osobą, która podąża za bieżącymi trendami, która stawia przede wszystkim na rozwój własny i organizacji? Jeśli tak, to ratuj się niezwłocznie! Lepiej nadaj swojej karierze przyspieszenia – pracując w dynamicznym zespole i w nowoczesnym środowisku pracy, które podąża wraz z duchem czasu.

 Otrzymałeś propozycję pracy?

Jeśli ktoś dostrzegł w Tobie potencjał i zaoferował Ci pracę, to w żadnym wypadku nie czuj się winny rezygnując z obecnej posady, która nie przynosiła Ci oczekiwanej satysfakcji. Powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim, że Twoim celem jest własny rozwój i poczucie spełnienia zawodowego. Gdy zrobisz krok naprzód, zadziałasz tylko na własną korzyść. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za rozwój własnej kariery! Jeśli dopiero szukasz nowego, interesującego zajęcia – zadbaj o zaktualizowanie dokumentów aplikacyjnych i skup się na pozytywnym i profesjonalnym odbiorze Twojego wizerunku m.in. w mediach społecznościowych. Od tego możesz zacząć budować swój sukces zawodowy. Zasługujesz na jego odniesienie!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.