Zmiana prawa tuż tuż, a polskie e-sklepy nie gotowe na zmiany…

Jadąc dziś do pracy usłyszałem w audycji radiowej ciekawe wyniki badań dotyczące wprowadzenia zmian w zakresie praw konsumenckich.

Nie wiem czy już o tym słyszeliście lub czy wiecie, na czym dokładnie będą polegały zmiany, w każdym razie od 25 grudnia 2014 r. w Polsce zacznie obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta. Zmiany w ustawie mają na celu zrównanie uprawnień mieszkańców wszystkich państw Unii Europejskiej.

O pracach nad tymi zmianami oraz o procesie ujednolicenia uprawnień wiadomo od dawna, ale okazuje się, że jedni z najbardziej zainteresowanych, czyli sklepy internetowe (e-sklepy), wydają się kompletnie nieprzygotowane. W konsekwencji większość handlowców nie dostosuje się na czas do przepisów zwiększających prawa konsumentów.

Rezultaty badań wskazują, że co trzeci sprzedawca nawet nie wie, że coś się zmienia w tym zakresie. A spośród tych, którzy są świadomi zmian w prawie 51% handlowców nawet nie rozpoczęło prac nad przystosowaniem się. 7% sprzedawców stwierdziło, że do granicznej daty nie zdążą się przygotować i terminu nie dotrzymają. Tyleż samo e-sklepów (7%) potwierdziło, że zmiany już są przez nie wdrożone i z dotrzymaniem terminu nie będzie problemu, a 33% twierdzi, że zmiany są wdrażane i zdążą z ich wprowadzeniem na czas.

Jeżeli chcecie zapoznać się z nowymi przepisami odsyłam Was do lektury Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta – tutaj znajdziecie szereg potrzebnych informacji; jako świadomi swych praw i obowiązków konsumenci powinniście się z tym materiałem zapoznać.

poniżej link do Internetowego Systemu Aktów Prawnych, życzę pożytecznej lektury:


http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000827

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.